Časný podzim je pro stavbu polykarbonátového skleníku ideálním obdobím.
Je jako stavebnice pro velké, zabalená v plochých kartónových krabicích. Stačí však jedna volná sobota se dvěma pomocníky, aby v zahradě vyrostl skleník, který přinese zahrádkáři hromadu úrody. Bez betonování, zdění či výkopových prací.
Výhodou lehkých polykarobnátových skleníků je, že jejich výplně s dutinkami fungují jako izolace. Teplo, které pronikne se slunečními paprsky do skleníku, zůstává uvnitř. Díky tomu jsou noci teplejší a pěstitelská sezóna se prodlouží do časných jarních a pozdních podzimních měsíců. Obzvlášť v zahrádkách pod horami.
Kam s ním?
Časný podzim je pro stavbu skleníku ideálním obdobím. Většina úrody je již sklizena a všude je dostatek místa pro rozhodování. Ale lepší než chodit s kolíky, metrem a motouzem po zahradě je smontovat ocelovou základnu skleníku dodávanou v samostatné krabici a vytyčit místo pro skleník pomocí ní. V momentě, kdy její rohy zapíchnete do kypré země, je rozhodnuto.
Skleníku svědčí slunečné místo, kde bude slunce přehřívat jeho boční stěnu po celý den. Pokud je možné ochránit jej ze severní strany zdí nebo živým plotem, podaří se vám zpomalit jeho ochlazování.
Návod, šrouby a trpělivost
Než se pustíte do montáže, vyplatí se několikrát prolistovat obrázkový návod a všimnout si různých typů spojů. Chvíli potrvá, než se zorientujete v desítkách druhů profilů a pochopíte, že vroubkované strany patří ven a do drážek je třeba zasouvat naoko nepotřebné šrouby v předepsaných počtech, aby vám nechyběly v dalších krocích, které se objeví na dalších stranách návodu.
I když skleník dokáže složit každý zručný chlap, příprava při jeho listování ušetří spoustu času. Neexistuje žádný prostor pro improvizace či nepoužité součástky. Ke každé chybě je třeba se pro nápravu vrátit rozebíráním toho, co již bylo postaveno. A to ubírá cenný čas a chuť do práce.
Drobnosti na začátek
Nejprve smontovat okna, poté dveře. Přestože iv zahradním altánku ve společnosti plných krabic, ve kterých výrobce připravil nováčkovi pomůcku. Pobalil související součástky do balíčků a převázal je motouzem a pásky, aby bylo vše související pohromadě. Na každé části je nalepena etiketa s číselným kódem, který pomůže zorientovat se v pláncích.
Montáž oken a dveří z hliníkových profilů se liší od šroubování ocelové základny. Třeba do nich pozasouvat polykarbonátové výplně. Ty jsou po obou stranách polepeny fóliemi. Zatímco průhledná patří vždy do vnitřní strany skleníku, bílá nebo potištěná musí směřovat ven. Pouze tato strana je chráněna proti ultrafialovému záření.
Jakou taktiku zvolit, aby se nic nepomíchalo? Průhlednou fólii strhnout a z bílé uvolnit pouze 10centimetrové okraje, aby byla ve správnou chvíli připravena ke stažení. Zpod drážek v rámu by se jí ven nechtělo.
Čela žádají dostatek prostoru
Pokud je skleník široký 280 centimetrů a vysoký více než dva metry, ihned si uděláte představu o tom, kolik volného místa s rovným podkladem potřebujete k jeho smontování. Jednou montujete naplocho na zemi, jindy musíte čelo zvednout, abyste do něj zasunuli výplně. K tomu je třeba prostor pro pohyb a krabici s výplněmi.
Výhodné je pracovat ve dvoře na čerstvě posečeném trávníku, kde se drážky neucpají zeminou a kde rovná plocha podkladu pomůže udržet správné úhly při šroubování profilů. Čela jsou dostatečně lehká na to, abyste je smontovaná přenesla později do zahrady.
Už při prvním čele se člověk naučí, že všechny šrouby se utahují až úplně nakonec, neboť v každé kritické chvíli brání tomu, aby montáž postupovala. Inu, trávník není dokonale rovné asfaltové parkoviště.
Finále už přímo na místě
Čtyři desky příčně přes rohy základny, a velká montáž bočnic může začít. Zatímco jeden pomocník drží čelo a druhý se snaží udržet podélný profil na svém místě, je na vás, abyste navlékali výplně a upevnili je příčkami na svém místě. Nejprve jedna strana, potom druhá a nakonec uzavřít čelem. Skleníku v této chvíli chybí už jen střecha, kterou hravě vyplníte s dvoumetrovým „A“ žebříkem pod nohama.
Montáž posledních drobností se již nese v dobrém pocitu a radosti z postaveného skleníku. Už je třeba jen namontovat otvírače oken, zavěsit dveře, namontovat gumičky a dodat skleníku náležitou pevnost doplněním výztuh a jeho spojením se základnou. Po utažení všech šroubů jako by se skleník změnil na kámen. Je pevný a připravený ochránit úrodu.
Hurá do setí
Je podzim a existuje mnoho plodin, které můžete do okopaných záhonů ve skleníku vysít. Listové saláty, ředkvičky, ořech, černou ředkev, špenát či asijské listové zeleniny. Ještě do příchodu zimy z nich sesbíráte úrodu a pokud si pomůžete bílou geotextilií a počasí vám bude přát, ještě i na Štědrý den budete mít na stole čerstvě utrženou zeleninu.